ارتباط با شهردار
ارتباط با شهردار
Menu
EN

خانهمریم شعبانی
 
-- رئیس سازمان --
SuperUser Account
/ دسته ها: Uncategorized

فصل دوم تور گردشگری شهری (سراها و کاروانسراهای تاریخی زنجان)

شهرداری زنجان که پیش از این به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تور مسجد گردی در شهر را راه اندازی کرده بود، اکنون در تلاش برای حرکت تور گردشگری در سراها و کاروانسراهاست.
زنجان که فقط در اطراف بازار خود 29 کاروانسرا دارد، اکنون می خواهد پذیرای گردشگرانی باشد که در جستجوی هویت سنتی و آداب و رسوم گذشتگان هستند.
از همین رو، سازمان فرهنگی شهرداری زنجان نشستی با حضور اساتید و فعالان اجتماعی و فرهنگی این شهر ترتیب داد تا طی آن اعلام کند باید آستینی برای توسعه گردشگری در این شهر بالا زد و جارچیان مسافران و گردشگران را از مبدا و مقصد گردشگری بودن زنجان مطلع کنند.
رئیس سازمان فرهنگی شهرداری زنجان در همین نشست گفت: برای توسعه گردشگری با تکیه بر هویت تاریخی سراها و کاروانسراها، طرح گردشگری زنجان مبدا و مقصد گردشگران اجرا می شود.
شمس الله وثوقی این جمله را هم گفت که می خواهیم از ظرفیت شهری زنجان برای جذب گردشگر استفاده کنیم.
مشاور فرهنگی شهردار زنجان در ادامه اضافه کرد: بزرگترین اتفاقی که در جهان معاصر افتاده، انتقال فرم ها از غرب به شرق و تحت تاثیر این فرم ها قرار گرفتن معماری است.
نورالدین رضوی افزود: فرم ابزاری برای انتقال محتواست و در حقیقت آنها از دین نشات گرفته اند و به منصه ظهور رسیده اند.
وی تاکید کرد: در این میان سراها و کاروانسراها، محلی برای انتقال و تبادل فرهنگی بود و ایران از این فرصت تاریخی به وفور استفاده کرده است.
رضوی یادآورشد: در هر کاروانسرا به تناسب حضور کاروانی از شهرهای مختلف آیین های شگرفی شکل گرفته است و امروز می توان در قالب طرح های گردشگری آنها را معرفی کرد.
مشاور فرهنگی شهردار زنجان با بیان اینکه زنجان در مسیر شاهراه جاده ابریشم و اتصال شرق به غرب جهان قرار دارد، اظهار کرد: باید سراها و کاروانسراهایی را که به تبع قرار گرفتن در این شاهراه در چنین شهری شکل گرفته است، بازشناسی و باز تعریف کرد.
وی ادامه داد: مقصد و مبدا گردشگری بودن بزرگترین رکن کاروانسراها و سراها بوده است و می توان با تکیه بر همین فرهنگ بومی و دینی، ظرفیت های گردشگری شهر زنجان را معرفی کرد.
اینکه زنجان شهر و استان جاذبه های گوناگون گردشگری است و توان پاسخگویی به هر نوع سلیقه ای را دارد به تایید رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زنجان هم رسید و امامعلی دادخواه در ادامه جلسه به توانمندی های گردشگری این منطقه به تفصیل اشاره کرد.
دادخواه این موضوع را هم بیان و تاکید کرد: باید اتفاقی میان نسل گذشته و جدید جامعه رخ دهد تا فرهنگ و هویت اصیل و سنتی هم در کنار هویت جدید و در هم تنیده با فضای مجازی دیده و مطرح شود.
وی فرهنگ را مجموعه پیچیده و بهم پیوسته ای از شیوه های زندگی مردم در زمان و مکان خاصی خواند که طی تاریخ و تحت تاثیر عوامل مختلف و متعدد ساخته شده و نسل به نسل منتقل می شود.
دادخواه اعلام کرد: زنجان فرهنگ و هویت خاص خود را دارد و اندکی بررسی و مطالعه شگفت انگیز بودن آن را به اثبات می رساند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر زنجان به تخصیص 15 هزار میلیارد ریال اعتبار برای بازآفرینی شهری در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: باید از این اعتبار در معرفی فرهنگ و هویت این شهر بهره گرفت و بناهای تاریخی را برای احیای فرهنگ سنتی زنده کرد.
وی با بیان اینکه زنجان به حتم برای توسعه باید به سمت گردشگری برود، افزود: یکی از دلایلی که پیاده راه بناست در مرکزی ترین قسمت شهر ایجاد شود، همین آسان سازی دسترسی گردشگران به مناطق گردشگری در کمترین زمان ممکن است.
زنجان به رغم اینکه طی تاریخ 12 بار به طور کامل تخریب شد، بار دیگر سرپا ایستاد و حیات را از سر گرفت، این جمله را حسن حسینعلی مورخ، نویسنده و مدرس کتاب های تاریخی اعلام کرد.
حسینعلی این را هم گفت که نباید در اجرای طرح های گردشگری با شتاب و عجله دست به کار شد و از بخش خصوصی بهره گرفت.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی نگاه اقتصادی دارد و منطقی است که به دنبال منافع خود باشد، از همین رو نمی تواند آنگونه که باید از فضاهای تاریخی، بهره برداری فرهنگی کند.
حسینعلی تاکید کرد: طی تاریخ شهرهای به مراتب بزرگتر و پررونق تری نسبت به زنجان وجود داشت اما امروز حتی کوچکترین اثر تاریخی از آنها در دسترس نیست و برخی هم به شهر گمشده شهرت یافته اند.
زنجان طولانی ترین بازار جهان را درخود جای داده است، بازاری که تعداد سراها و کاروانسراهای آن به تنهایی به عدد 29 می رسد که خود گویای وجود ظرفیت تاریخی کلانی در این منطقه است.
حال شهرداری زنجان با علم به وجود چنین ظرفیتی تلاش دارد تا چهارشنبه ها و پنجشنبه های هر هفته تابستان امسال تور گردشگری با مقصد سراها و کاروانسراها را راه اندازی کند.

ایرنا

مطلب قبلی مسابقات دسته جات آزاد فوتسال جام رمضان
مطلب بعدی دوره مدیریت کسب و کار مبتنی بر آثار شهید مطهری در زنجان
Print
116 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید


مزایای پیاده راه

زنجان میزبان مهربان

جشن هفته کودک 96

یلدای ماندگار 96
 

اپلیکیشن اطلاع رسانی محرم

دانلود اپلیکیشن اطلاع رسانی محرم به صورت مستقیم

هرساله شاهد این موضوع هستیم که پیش از شروع ماه محرم فضای جامعه کشور ما در تک تک شهرها حسینی شده و مردم عزادار و شهید پرور به پیشواز ماه محرم الحرام می روند.همین موضوع می تواند گویای ارادت بی نهایت مردم عزیز کشورمان به حضرت اباعبداله الحسین (ع) باشد.

 

شاید تا پیش از این کسی به فکر این موضوع نیفتاده بود، اما چه خوب است که علاوه بر حال و هوای ظاهری شهر، حال هوای دنیای مجازی که اخت شدید با زندگی مردم گرفته را نیز با رنگ و بوی محرم بیامیزیم و درست به همین دلیل است که اپلیکیشن محرم با در سر داشتن هدف دسترسی کاربران به مفاهیم و محتوای در ارتباط با قیام خونین عاشورا تولید شده است.

ویژگی های اپلیکیشن محرم زنجان :
مشاهده ی تمامی :
  -پارکینگ ها
  -حسینیه ها
  -مساجد
  -مراکز درمانی
  -داروخانه ها
  -سرویس های بهداشتی

مشاهده ی رخداد ها به صورت زنده از جمله :
محل های پخش نذورات و برگزاری مراسمات مذهبی از جمله عذاداری ها و تکیه ها و روضه ها و ... .

*امکان مشاهده تمامی موارد بالا در نقشه (google maps, , ...)*

این نرم افزار به سفارش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زنجان

توسط تیم نواتک از شرکت پارس فرانگر طراحی شده است.

نخستین جشنواره ملی عکس توفیق

(زنجان مرداد ماه1398)

امروزه تحقق معناي توسعه،دیگر به تنهایی تضمینی براي بقاي جوامع بشري نیست و مفاهیم عمیقتري همچون توسعه پایدار در کانون توجه اندیشمندان و صاحبنظران قرارگرفته است تابه مدد آن بتوانند راهکار پایداري براي بقاي بشر درچشم انداز بلند مدت فراهم سازند.  در این میان رسانه ها به عنوان ابزاري قدرتمند براي تبیین اهداف توسعه پایدار شهري در سراسر جهان به کارگرفته شده است.  ازجمله درعرصه گردشگري، نقش چشمگیر رسانه ها درتوسعه اقتصادي وایجاد درآمدهاي پایدار دراغلب کشورهاي توسعه یافته امري است که نه تنهامبین جایگاه ویژه رسانه درجلب اذهان عمومی است بلکه به عنوان یک حرفه ویک پل ارتباطی میان اقتصاد، سیاست وفرهنگ، روزبه روزبر نقش موثرآن افزوده میشود.

میلیونها نفر از مردم جهان، هرروز ازطریق عکس ازرخدادهاي علمی، فرهنگی، هنري، ورزشی وسیاسی مطلع می شوند. تصور اینکه جهان امروز حتی لحظه اي بدون عکس وتصاویر باشد، امري محال به نظر می رسد و این مسئله خود حکایت از ابعاد نفوذ و تأثیرگذاري عمیق این حوزه درقلمرو زندگی اجتماعی دارد .بنابراین عکاسی رسانه اي توانمند است که به جهت ماهیت استنادي اش قدرت خارق العاده اي در جهت دهی به نگرش اجتماع دارد وبه صورت مستقیم و غیرمستقیم مفهوم توسعه درجوامع امروز را تحت تاثیر قرار داده است. ازسوي دیگر کارکرد عکاسی درتوسعه گردشگري وبهره وري پایدار از این صنعت، می تواند منجر به ارتقاي شاخص هاي اقتصادي، سیاسی، اجتماعی جامعه شهری گردد .

 لذا با توجه به اهمیت موارد فوق سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان اقدام به برگزاری نخستین جشنواره ملی عکس توفیق نموده است و در این راستا از همه هنرمندان سراسر کشور دعوت می نماید تا در این رویداد هنری حضور بهم رسانند.

رییس ستاد جشنواره : دکتر مریم شعبانی، رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان

شورای سیاست‌گذاری جشنواره :امامعلی دادخواه ، احمد نصیری ، سجاد خدایی ، حمیدرضا حمیدی ، مریم شعبانی ، سیدبهنام صفوی ، ایرج عزیزی ، ناصرمحمدی و حمیدرضا بازرگانی

موضوعات جشنواره توفیق :

بخش الف:چهره‌ی شهر :

عکاسی مستند رنگی و سیاه­و­سفید از همه‌ی موارد مرتبط با شهر زنجان از قبیل توریسم، شهر و شهروند، زندگی شهری، محیط زیست، ترافیک، ورزش همگانی، نمودهای شهر سالم و مدیریت شهری و موارد منحصربه‌ فرد در رابطه با شهر زنجان، اعم از پوشش، فرهنگ، اغذیه و شیوه‌های زندگیِ اقلیمی و اختصاصی شهر زنجان.

بخش ب :معماری :

پروژه ­های عمرانی شهرداری، زیبایی‌ها، جاذبه ­های گردشگری و معماری شهر زنجانعکاسی مستند و صرفاً رنگی از پروژه ­های عمرانی شهرداری، پل­ها، برج­ها، نمادها و جاذبه‌های گردشگری، مجتمع­های فرهنگی و تفریحی مدرن، اماکن مذهبی، تاریخی، نماهای داخلی و بیرونی مساجد، تکایا، زیارتگاه‌ها، خانه‌های قدیمی، بناهای تاریخی، معاصر و مدرن، اقدامات و دست‌آوردهای اخیر شهرداری زنجان .

 

مقررات جشنواره :

- شرکت تمامی عکاسان کشور در این جشنواره آزاد است.

- عکاسان مدعو  به مدت چهار روز مهمان سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان خواهند بود.

-شركت كنندگان بايد فرم ثبت نام را دريافت وبه صورت كامل تكميل نموده و به صورت فایل pdf به آدرس ایمیل tofiq1festival@zanjan.ir ارسال نمايند.

دريافت فرم ثبت نام و ارسال رزومه

- پس از اتمام مهلت ارسال رزومه ، دبیرخانه از میان درخواست‌کنندگان (فقط غیربومی) شرکت کننده در جشنواره، اسامی 30نفر از حائزین شرایط حضور در جشنواره را اعلام خواهد کرد. انتخاب عکاسان متقاضی، با توجه به کارنامه‌ی عکاسی متقاضیان، توسط هیأت انتخاب جشنواره صورت خواهد گرفت.

- جشنواره از اسکان عکاسان بومی و شرکت‌کنندگان آزاد (غیرمدعو) معذور است.

- تمام شرکت‌کنندگان مدعو، بومی و آزاد (غیرمدعو) از شرایط رقابتی یکسان برخوردار خواهند بود.

- عکس‌های هر بخش در فولدر جداگانه، بر رویDVD ، الزاماً با دو فرمت JPEG و RAW  ضبط و به دبیرخانه تحویل داده خواهند شد.

-عکس‌های ترکیبی و دستکاری‌شده، با تشخیص نرم‌افزارهای هوشمند، به‌صورت خودکار از مرحله‌ی داوری حذف خواهند شد (تغییرات فقط در محدوده‌ی اصلاح رنگ و نور و برش عکس قابل قبول است).

-تمامی عکاسان می توانند در دو بخش جشنواره شرکت نمایند.

-عکس های هلی شات هوایی مورد قبول جشنواره نمی باشد.

- عکسهای ارسالی فقط در محدوده زمانی تعیین شده و در شهر زنجان عکاسی شده باشد.

- عکس های موبایلی مورد قبول جشنواره نمی باشد .

-حداکثر تعداد سی قطعه عکس (در هر بخش 15 تک‌عکس) توسط عکاس انتخاب و برای شرکت در مرحله‌ی داوری به دبیرخانه تحویل گردد.

- عکس های بخش معماری باید بصورت رنگی باشد.

-در صورت عکاسی از فضاها و مکان های ممنوعه شهر زنجان دبیرخانه هیچگونه مسئولیتی را پذیرا نمی باشد .

- برگزارکننده حق استفاده از عکس‌های پذیرفته‌شده را در رسانه‌های چاپی، مجازی و سایر مواردفرهنگی شهرداری زنجان را  با ذکر نام عکاس، برای خود محفوظ می‌دارد .

- دبیرخانه از پذیرش و اسکان افراد غیرمرتبط با جشنواره معذور است.

- حضور در جشنواره به منزله قبول تمامی شرایط شرکت در جشنواره توسط عکاس می باشد.

-تصمیم‌گیری در رابطه با موارد پیش‌بینی‌نشده بر عهده‌ی دبیرخانه می‌باشد.

جوایز جداگانه­ی بخش­های «الف»، «ب»

نفر اول: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال

نفر دوم: لوح افتخار و مبلغ ده میلیون ریال

نفر سوم: لوح افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال

تقدیر نفر اول: لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال

تقدیر نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال

هیات انتخاب عکاسان مدعو: حمیدرضا بازرگانی ، پویا بیات ، مرتضی الیاسی، طاها تبیانی و افشین نظری
هیات داوران: کریم متقی ، مجید ناگهی ، ناصرمحمدی

همکاران دبیرخانه­:

  • گرافيست : مسعود تاران
  • مسئول اسکان عکاسان مدعو و عضو هیئت انتخاب : پویا بیات
  • ناظر جشنواره: سیدبهنام صفوی
  • مسئول دبیرخانه : مهدی حسین خانلو
  • مسئول روابط عمومی : حسین نظری
  • مدیر هنری و دبیر اجرایی جشنواره: ناصرمحمدی
  • مسئول تبلیغات: رضا تقی لو
  • عضو دبیرخانه : مهرنوش رجبلو و روشنك دامادي و فرناز محمودي

گاه‌ شمار جشنواره توفیق :

ارسال رزومه هنری :  از زمان انتشار فراخوان

آخرین مهلت دریافت رزومه ها : ساعت ۲۴پنج شنبه، 17مرداد۱۳۹8

اعلام اسامی منتخبین غیربومیِ مدعو: شنبه، 19مرداد ماه ۱۳۹8

ثبت‌نام حضوری شرکت‌کننده‌های مدعو ، بومی و آزاد: جمعه، 25مرداد ماه ۱۳۹8 از ساعت دو بعدظهر

شروع عکاسی: پس از ثبت‌نام حضوری جمعه بعدظهر 25 مردادماه

زمان تحویل آثار به دبیرخانه: از ساعت 19 تا ۲1، یکشنبه، 27مرداد ماه ۱۳۹8

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز: دوشنبه،  28مرداد ماه ۱۳۹8 همزمان با روز جهانی عکاسی ساعت ده صبح

نشانی دبیرخانه: کانون فرهنگی سهروردی زنجان ( خیابان فاتح جنب شیر پاستوریزه)

زنجان خیابان صفا کارخانه کبریت سابق دبیرخانه جشنواره ملی عکس توفیق

شماره‌­ی تماس: 33452263 -024

 

دريافت فرم ثبت نام و ارسال رزومه

آرم سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان

آرم سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان

دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دی ان ان